Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Obecność obojga rodziców w wychowaniu dziecka, od pierwszych chwil jego życia, jest niezwykle ważna. Różnice wynikające z miłości macierzyńskiej i ojcowskiej, wzajemnie się uzupełniają, tworząc atmosferę sprzyjającą prawidłowemu rozwojowi malucha. O roli matki w życiu dziecka powiedziano już niemal wszystko. Jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniła się rola ojca i co zostało do do powiedzenia na ten temat?

 

Maluch i jego Tata

Dzisiaj coraz więcej mówi się o obecności ojca w wychowaniu dziecka. Jak z obecnością w życiu malucha radzą sobie mężczyźni, którzy z doświadczenia znają wyłącznie model ojca nieobecnego, pogrążonego w pracy, skupionego na utrzymaniu rodziny, model zupełnie już nieaktualny? Angażowanie taty w rodzicielstwo od momentu poczęcia jest niezwykle ważne – dla niego samego, dla matki dziecka i przede wszystkim, dla dziecka. Kontakt ojca z dzieckiem od pierwszych chwil życia to najlepsza inwestycja w przyszłość, więź, która zaczyna budować się w tym momencie, nie jest z niczym porównywalna. Tata może kąpać malucha, przewijać, przebierać i karmić. Zabierać na spacery, usypiać – może być równie niezastąpiony, jak mama. Codzienne rytuały dadzą maluchowi poczucie bezpieczeństwa i sprawią, że tata stanie się prawdziwym ekspertem od konkretnej, codziennie wspólnie powtarzanej czynności. Obecny tata jest ważny i potrzebny. 

 

Ojcowska konsekwencja 

Granice stawiane przez matkę i ojca różnią się od siebie i nie ma w tym nic złego. Różnice wynikają ze znanego z domu rodzinnego wzorca rodziny, podziału ról, z osobistych doświadczeń i przekonań. Ojcowie są zwykle bardziej konsekwentni, jednak nie jest prawdą, że kochają dziecko mniej. Przede wszystkim kochają inaczej niż matka i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Konsekwencja w wychowaniu małego człowieka to stawianie mądrych granic i wymagań na miarę dziecięcych możliwości, takich, które uczą pokonywania trudności, mobilizują i budują więź. Konsekwencja to także systematycznie dawany przykład i wiara w dziecko, w jego umiejętności, zdolności. 

 

Kreatywny Tata

Czas spędzony z tatą jest inny niż ten, który maluch spędza z mamą, ale równie ważny i potrzebny. Dziecięca rzeczywistość buduje się w oparciu o dwa obrazy świata – ten przekazany przez mamę i ten, który widzi tata. Wspólny czas, który ojciec spędza ze swoim dzieckiem, to doskonały moment na dzielenie wspólnych zainteresowań, podejmowanie nowych aktywności, poznawanie najbliższego otoczenia i odległych zakątków. Świadomy tata to taki, który zaszczepi w dziecku pasję – pasję do życia i odkrywania.

Rola ojca w życiu dziecka, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zaczyna się w momencie, kiedy maluch może samodzielnie kopnąć piłkę. Rola ojca w życiu dziecka zaczyna się w momencie, kiedy na teście ciążowym pojawi się druga kreska. To wtedy mężczyzna staje się tatą.

PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl