Promocje
Kocyk dla dzieci Velvet "Creme" 75x100cm
Kocyk dla dzieci Velvet "Creme" 75x100cm
79,00 zł 59,00 zł
szt.
Kocyk dla dzieci Velvet "Jeans" 75x100cm
Kocyk dla dzieci Velvet "Jeans" 75x100cm
79,00 zł 59,00 zł
szt.
Kocyk dla dzieci  Velvet "Grey" 75x100cm
Kocyk dla dzieci Velvet "Grey" 75x100cm
79,00 zł 59,00 zł
szt.
Kocyk dla dzieci Velvet "Candy Pink" 75x100cm
Kocyk dla dzieci Velvet "Candy Pink" 75x100cm
79,00 zł 59,00 zł
szt.

Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Świadomy, obecny, ważny. Tata na miarę XXI wieku

Obecność obojga rodziców w wychowaniu dziecka, od pierwszych chwil jego życia, jest niezwykle ważna. Różnice wynikające z miłości macierzyńskiej i ojcowskiej, wzajemnie się uzupełniają, tworząc atmosferę sprzyjającą prawidłowemu rozwojowi malucha. O roli matki w życiu dziecka powiedziano już niemal wszystko. Jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniła się rola ojca i co zostało do do powiedzenia na ten temat?

 

Maluch i jego Tata

Dzisiaj coraz więcej mówi się o obecności ojca w wychowaniu dziecka. Jak z obecnością w życiu malucha radzą sobie mężczyźni, którzy z doświadczenia znają wyłącznie model ojca nieobecnego, pogrążonego w pracy, skupionego na utrzymaniu rodziny, model zupełnie już nieaktualny? Angażowanie taty w rodzicielstwo od momentu poczęcia jest niezwykle ważne – dla niego samego, dla matki dziecka i przede wszystkim, dla dziecka. Kontakt ojca z dzieckiem od pierwszych chwil życia to najlepsza inwestycja w przyszłość, więź, która zaczyna budować się w tym momencie, nie jest z niczym porównywalna. Tata może kąpać malucha, przewijać, przebierać i karmić. Zabierać na spacery, usypiać – może być równie niezastąpiony, jak mama. Codzienne rytuały dadzą maluchowi poczucie bezpieczeństwa i sprawią, że tata stanie się prawdziwym ekspertem od konkretnej, codziennie wspólnie powtarzanej czynności. Obecny tata jest ważny i potrzebny. 

 

Ojcowska konsekwencja 

Granice stawiane przez matkę i ojca różnią się od siebie i nie ma w tym nic złego. Różnice wynikają ze znanego z domu rodzinnego wzorca rodziny, podziału ról, z osobistych doświadczeń i przekonań. Ojcowie są zwykle bardziej konsekwentni, jednak nie jest prawdą, że kochają dziecko mniej. Przede wszystkim kochają inaczej niż matka i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Konsekwencja w wychowaniu małego człowieka to stawianie mądrych granic i wymagań na miarę dziecięcych możliwości, takich, które uczą pokonywania trudności, mobilizują i budują więź. Konsekwencja to także systematycznie dawany przykład i wiara w dziecko, w jego umiejętności, zdolności. 

 

Kreatywny Tata

Czas spędzony z tatą jest inny niż ten, który maluch spędza z mamą, ale równie ważny i potrzebny. Dziecięca rzeczywistość buduje się w oparciu o dwa obrazy świata – ten przekazany przez mamę i ten, który widzi tata. Wspólny czas, który ojciec spędza ze swoim dzieckiem, to doskonały moment na dzielenie wspólnych zainteresowań, podejmowanie nowych aktywności, poznawanie najbliższego otoczenia i odległych zakątków. Świadomy tata to taki, który zaszczepi w dziecku pasję – pasję do życia i odkrywania.

Rola ojca w życiu dziecka, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zaczyna się w momencie, kiedy maluch może samodzielnie kopnąć piłkę. Rola ojca w życiu dziecka zaczyna się w momencie, kiedy na teście ciążowym pojawi się druga kreska. To wtedy mężczyzna staje się tatą.

PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl