Pierwsza kąpiel swojej pociechy

Pierwsza kąpiel

Pierwsza kąpiel swojej pociechy

Pierwsza kąpiel dziecka jest prawdziwie przełomowym momentem i na początku wydaje się być trudna, ale jeśli dobrze się przygotujemy do zadania, codzienne kąpiele staną się wyczekiwanym i kojącym rytuałem. 

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Właściwie nie ma potrzeby, by codziennie kąpać malutkie niemowlę, wystarczy prawdopodobnie dwa lub trzy razy w tygodniu, o ile obszar, do którego przylega pielucha jest dobrze wyczyszczony, a ręce i twarz są myte kilka razy dziennie, ale kąpiel dla dziecka to nie tylko mycie, to także rytuał i okazja do bliskości z rodzicami. 

Zwykle kąpiemy dzieci wieczorem, potem karmimy i usypiamy, ale to tylko zwyczaj. Każdy może wypracować sobie inny plan dnia.Ważne, aby w tym pierwszym okresie pilnować w miarę stałej pory kąpieli, by uporządkować dni.

 Akcesoria które są niezbędne do kąpieli niemowlaka

Do kąpieli niemowlaka niezbędna będzie wanienka. Zadbaj by była ustawiona stabilnie i wygodnie. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, wybierz taki stelaż do wanienki, by nie trzeba się było mocno schylać.

Przygotuj zawczasu wszystko, co będzie ci potrzebne do umycia malca: 1-2 ręczniki najlepiej bambusowe. Zapytacie dlaczego?Już odpowiadam: Materiał bambusowy jest naturalny i miły w dotyku, w doskonały sposób osusza skórę dziecka.Poza tym zaopatrzcie się w miękką myjkę ,kosmetyki o jak najprostszym składzie ,czyste pieluchy, ubranko, waciki, małą miskę z przegotowaną letnią wodą do przemycia buzi, oczu, pupy, a także (w pierwszym okresie po porodzie) gaziki i patyczki higieniczne (ewentualnie Octenisept) do higieny pępka.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kąpieli

Te wczesne kąpiele nie muszą być długie ani skomplikowane, ale muszą spełnić swój cel. Trzymaj swoje dziecko pewnie i delikatnie zmyj wszelki brud i naskórek, który zgromadził się na ciele. Musisz podeprzeć jego głowę i plecy, kiedy je kąpiesz. W trakcie kąpieli zwracaj szczególną uwagę na:

-okolice przylegania pieluchy,

-fałdki skóry pod kolanami, na szyi i udach,

-twarz. Jeśli wokół oczu nagromadziły się jakieś drobiny, użyj do ich usunięcia wacika.

 Temperatura kąpieli dziecka

W pomieszczeniu, gdzie maluch będzie rozebrany, powinno być ciepło. Unikajcie nagłych zmian temperatury i wilgotności– nie jest przyjemnie z ciepłej i zaparowanej łazienki nagle przejść do wywietrzonego pokoju.

Woda w wanience powinna mieć ok. 37 stopni Celsjusza. Pamiętaj ,że skóra dziecka jest bardziej wrażliwa od Twojej. W wyniku tego woda do kąpieli, która wydaje się dla Ciebie odpowiednia, będzie dla niego zbyt gorąca. Zanim włożysz maluszka  do wody, sprawdź ją nadgarstkiem lub łokciem: te obszary są bardziej wrażliwe na ciepło niż Twoja dłoń. Woda powinna wydawać się ciepła, ale nie gorąca!

Dopóki kikut pępka nie odpadnie starajcie się go nie moczyć (jeśli trochę wody kapnie, nic się nie stanie). Potem nalewajcie tyle wody, by zanurzyć nieco bardziej maluszka. Będzie to dla niego bardziej komfortowe.

A co zrobić, jeśli maluch nie lubi kąpieli?

Zdarza się i tak. Zwykle po jakimś niezbyt przyjemnym doświadczeniu, np. jeszcze w szpitalu po porodzie. Niestety czasem zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się tam, jak przy taśmie produkcyjnej, bez zrozumienia potrzeb świeżo narodzonego człowieka.
Jeśli wasze dziecko płacze przed i w trakcie kąpieli, dajcie mu czas. Przez kilka dni myjcie go zwilżoną myjką na rozłożonym ręczniku, bez zanurzania w wodzie. Potem zadbajcie o pełen komfort kąpieli (otulenie, ciepło, półmrok, spokój) i spróbujcie. Jeśli coś się malcowi nie spodoba, wycofajcie się. Jest tylko kwestią czasu, kiedy przekonacie go, że w waszych objęciach może czuć się bezpiecznie, i w pełni czerpać przyjemność z kąpieli. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl