Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

Macierzyństwo, fakt posiadania dziecka oraz karmienie piersią jest czymś cudownym. Niektóre dzieci bez problemu same żegnają się z naturalnym pokarmem, inne mają z tym większy problem. Powody, dla którego mamy pragną zakończyć ten proces, są bardzo różne. Czasami ma to podstawy psychologiczne, czasami jest to podyktowane koniecznością, bo np. mama wraca do pracy i do dziecka będzie mieć daleko. Często młoda mama musi zacząć brać leki, które karmienie wykluczają albo ma silne zapalenie piersi. Niezależnie od motywu, który nią kieruje, zmiana ta powinna być bardzo dobrze przemyślana, aby później nie żałowała, że zbyt szybko się tego podjęła. Jednak jeżeli zapadła przemyślana decyzja, jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią?

 

Cierpliwość i spokój

Roczek to dość popularny czas, kiedy mamy decydują się na odstawienie od piersi swoje potomstwo. Należy pamiętać, że dla dziecka będzie to duża zmiana i należy kierować się przede wszystkim spokojem, miłością i cierpliwością. Nagłe zakończenie tego typu karmienia może wywołać niepotrzebny stres u maluszka, a i dla młodej mamy jest to niewskazane. Może wtedy wystawić nadmierna bolesność wywołana przepełnieniem mlekiem piersi. Z pewnością pomocne będą przemyślenia, jak często i w jakich okolicznościach dziecko prosi o nakarmienie, czy robi to z głodu lub pragnienia, a może z potrzeby bliskości? Dzięki uświadomieniu sobie tych kwestii mama może zaplanować poprawną strategię odstawienia rocznego dziecka od karmienia piersią.

 

Praktyczne rady

Dziecko może pytać, dlaczego mama unika karmienia piersią. Należy mu wtedy wytłumaczyć, że jest już duże, a mleko się kończy i dać coś w zamian, np. zagwarantować, że teraz miejsce tak wspólnie spędzanego czasu zastąpi czas bliskości, przytulania się i pieszczot. Nie powinno się mówić, że karmienie powodowało mamie ból. Spowoduje to zbędne wyrzuty sumienia u maluszka, który nie do końca będzie rozumieć sytuację. Nigdy nie należy samemu nalegać na karmienie piersią, a uwagę dziecka, kiedy się tego domaga, powinno się przekierować na coś innego, przyjemnego lub ciekawego. Głód może również powodować tęsknotę za piersią, dlatego warto nie dopuszczać do pustego brzuszka malucha i wprowadzić bardzo regularne posiłki. Pozwól maluchowi na wyrażanie emocji. Stres związany z nową sytuacją może się objawiać na przykład w nagłym smutku. Pocieszaj i bądź dla niego w trudnych chwilach. Z pewnością wtedy odstawienie rocznego dziecka od karmienia piersią będzie dla obojga o wiele łatwiejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl